Sylimaryna – co to, właściwości, przeciwwskazania, zastosowanie. 0
Sylimaryna – co to, właściwości, przeciwwskazania, zastosowanie.

Sylimaryna – co to, właściwości, przeciwwskazania, zastosowanie.

Sylimaryna to substancja aktywna znajdująca się w ostropeście plamistym (Silybum marianum). Ostropest można spotkać na polskich łąkach, należy do rodziny astrowatych i charakteryzuje się ciemnofioletowymi kwiatami.

Poza sylimaryną ostropest jest również źródłem:

  • flawonoidów

  • fitosteroli

  • witamin C i K,

  • kwasu linolowego (olej)

Sylimaryna jest najpopularniejszym i najlepiej przebadanym składnikiem ostropestu. Badania naukowców potwierdziły jej właściwości hepatoprotekcyjne i regeneracyjne, dlatego ma szerokie zastosowanie w profilaktyce i wsparciu układu pokarmowego a przede wszystkim wątroby.

Sylimarynę można przyjmować w postaci suplementów diety lub spożywając ziarna ostropestu. Najlepiej kupować te niezmielone ziarna i mielić je w domu bezpośrednio przed spożyciem. Sylimaryna jest też składnikiem maści dla skóry suchej i dotkniętej łuszczycą.

Regularne stosowanie sylimaryny przynosi wiele cennych dla zdrowia korzyści. Sylimaryna pomaga zmniejszyć stany zapalne w organizmie i działa antyoksydacyjnie. Powinna być cennym składnikiem w diecie osób, które pragną naturalnie zadbać o prawidłowe funkcjonowanie wątroby.

sylimaryna ostropest plamisty

Źródła pokarmowe sylimaryny.

Sylimarynę znajdziemy tylko i wyłącznie w ostropeście plamistym. Substancja ta nie występuje w innych roślinach ani w żadnych innych źródłach pokarmowych.

Najwięcej sylimaryny zawierają nasiona ostropestu plamistego, a konkretniej ich łupiny.

Sylimaryna – działanie i właściwości

Sylimaryna ma wiele cennych właściwości. Jej działanie wspiera przede wszystkim układ pokarmowy, a zwłaszcza wątrobę. Sylimaryna działa:

  • przeciwzapalne i antyoksydacyjnie

  • zmniejsza ryzyko wystąpienia marskości wątroby

  • żółciotwórczo i żółciopędnie,

  • obniża stężenie cholesterolu we krwi,

  • hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych,

  • chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych, detoksykuje

Kiedy warto suplementować sylimarynę?

Warto suplementować sylimarynę w okresie rekonwalescencji po żółtaczce i stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego. Jako substancja o właściwościach chroniących wątrobę warto również stosować sylimarynę po okresie choroby, gdy przyjmowano wiele leków. Można przyjmować ją profilaktycznie by zadbać o wątrobę i prawidłowe działanie układu pokarmowego i ogólnie wesprzeć kondycję wątroby.

Jak działa sylimaryna?

Działając antyoksydacyjnie spowalnia proces starzenia się komórek i zapobiega ich degeneracji.

Skutecznym hamuje powstawania w organizmie szkodliwych związków, w szczególności tych inicjujących stan zapalny oraz blokuje przenikania związków toksycznych do komórek wątroby, czyli hepatocytów. Sylimaryna przeciwdziała włóknieniu wątroby oraz posiada korzystne działanie w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B. Co więcej, sylimaryna posiada zdolność obniżania poziomu cholesterolu całkowitego. Mielone nasiona ostropestu plamistego są też cennym źródłem błonnika pokarmowego, co wspomagaa przemianę materii i lepsze trawienie.

sylimaryna właściwości

Sylimaryna – jak stosować? Dawkowanie.

Specjaliści sugerują, aby dzienna dawka sylimaryny przyjmowana w suplementach diety wynosiła około 150-200 mg.

Warto pamiętać, że na efekty stosowania ostropestu plamistego należy poczekać ok. 3-4 tygodnie. Sylimaryna jest najskuteczniejsza, gdy spożywana jest regularnie przez dłuższy czas. Organizm zawsze potrzebuje czasu, aby skorzystać z właściwości naturalnych substancji zawartych w ziołach.

Sylimaryna -przeciwwskazania i skutki uboczne.

Sylimaryna jest bezpieczna dla zdrowia, dlatego może być stosowana przez kobiety i mężczyzn w różnym wieku. Przyjmowanie sylimaryny należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą w przypadku osób na stałe przyjmujących leki. Również kobiety w ciąży i karmiące powinny ostrożnie przyjmować sylimaryne jak i wszelkie inne zioła czy suplementy.

Sylimaryna jest substancją w bezpieczną nawet w większych dawkach. W skrajnych przypadkach u osób szczególnie wrażliwych może powodować dyskomfort jelitowy. W takim przypadku należy zaprzestać przyjmowania preparatu z sylimaryną i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl