Niepokalanek mnisi (Vitex agnus-castus) jest rośliną należącą do rodziny werbenowatych. W stanie dzikim występuje głównie w basenie Morza Śródziemnego i na terenie Azji Środkowej. W przeszłości był często stosowany w klasztorach i prawdopodobnie dlatego zyskał przydomek „mnisi”. Obecnie stosowany jest przede wszystkim w terapii zaburzeń hormonalnych.  Niepokalanek niweluje objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego -nerwowość, uczucie niepokoju, bóle piersi, wzdęcia, a także bóle głowy. Zalecany jest też kobietom w okresie menopauzy. 

Ziołowe preparaty zawierające niepokalanek, jako że nie są lekami hormonalnymi, są łatwe w stosowaniu i istnieje stosunkowo niskie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Niepokalanek jest szczególnie wskazany u kobiet, u których dotychczasowe leczenie, w tym klasyczne leki hormonalne, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Niepokalanek mnisi

Niepokalanek mnisi

(Vitex agnus-castus) to roślina, która rośnie "na dziko" głównie w basenie Morza Śródziemnego i na terenie Azji Środkowej. Przydomek "mnisi" zyskał najprawdopodobniej dlatego, że był uprawiany i stosowany w klasztornych zielarniach.

Niepokalanek stanowi wsparcie dla układu hormonalnego i płciowego kobiecego organizmu.

Suplementy diety zawierające niepokalanek

dedykowane są kobietom w okresie menopauzy oraz przechodzące "trudne" miesiączki, cierpią na zaburzenia miesiączkowania czy dokuczliwy stan napięcia przedmiesiączkowego.

Wybierając suplement diety warto zwrócić uwagę na zawartość substancji czynnych w ekstrakcie z niepokalanka. 

Aukubina i agnuzyd to dwie substancje czynne odpowiedzialne za właściwości niepokalanka. Producent suplementów Medicaline, który tworzy suplementy marki Aliness, stworzył suplement diety zawierający niepokalanek standaryzowany na 0,4% Aukubiny i agnuzydu co oznacza, że każde 100 gram ekstraktu zawiera po 2 g obu wskazanych substancji czynnych.

Niepokalanek w połączeniu z czerwoną koniczyną to suplement diety od Medica Herbs, który wspiera cykl menstruacyjny w prawidłowym przebiegu. Suplement zawiera aż 6 mg agnuzydu w 1 kapsułce oraz 6 mg izoflawonów- substancji aktywnej zawartej w czerwonej koniczynie. Warto też zwrócić tutaj uwagę na standaryzację. W przypadku suplementu od Medica Herbs wartość DER jest bardzo wysoka- 20:1.

Zobacz nasz porównanie trzech suplementów zawierających niepokalanek mnisi- od Yango, Medica Herbs oraz Aliness:

Filtry
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl