Jod

Witaminy to związki organiczne, które są niezbędne do zachowania zdrowia oraz prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych.

Suplementacja witamin

szczególnie niektórych ich grup, może być bardzo istotna dla naszego ogólnego dobrego samopoczucia. Nie wszystkie witaminy jesteśmy w stanie uzupełnić prowadząc odpowiednią dietę, ponieważ w grę wchodzi jeszcze odpowiednia ich przyswajalność, którą mogą zaburzać niektóre produkty spożywcze.

Znanych jest 13 grup witamin, 9 z nich jest rozpuszczalnych w wodzie, 4 z nich są rozpuszczalne w tłuszczach. 

Prowadząc zdrową i bogatą dietę nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi witaminy, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Przykładowo- jeżeli prowadzisz dietę wegańską i wegetariańską, warto zbadać poziom

witaminy B12

w organizmie. Jest to witamina, którą pozyskujemy z produktów odzwięrzęcych, a efekty jej niedoboru mogą być mylone z anemią, brakiem żelaza i ogólnym osłabieniem. 

Witamina D

to kolejny przykład związku organicznego, którego nie jesteśmy w stanie w pełni pozyskać z pożywienia i w naszym klimacie warto suplementować tą witaminę. 

Brak witamin powoduje w naszym organizmie choroby zwane awitaminozami. Niedobory witamin zwiększają ryzyko zapadnięcia na choroby cywilizacyjne.

Jest druga strona medalu- nadmierne spożycie lub przedawkowanie niektórych witamin także jest szkodliwe i prowadzi do hiperwitaminozy. Dlatego warto dla niektórych grup witamin wykonać odpowiednie badania krwi przed ich suplementacją- ma to zastosowanie przy witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach-

ADEK.

Te witaminy magazynowane są w różnych narządach, przede wszystkim w wątrobie, dlatego istnieje ryzyko ich przedawkowania.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie są praktycznie niemożliwe do przedawkowania- np. witaminy z grupy B, witamina C, ponieważ organizm nie magazynuje ich i wypłukuje ich nadmiar wraz z moczem. Te witaminy powinny być spożywane codziennie. 

Składniki mineralne dzieli się na dwie główne grupy: makroelementy i mikroelementy. 

Makroelementy

to:

wapń, fosfor, magnez, potas, sód, chlor oraz siarka.

Wszystkie te makrolementy są niezbędnymi składnikami odżywczymi i musza być dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem.

Mikroelementy

to:

żelazo, cynk, miedź, mangan, fluor, jod, selen, chrom.

Składniki mineralne spełniają w organizmie wiele funkcji, są między innymi materiałem budulcowym kości, zębów, skóry, włosów, ale też wchodzą w skład tak ważnych dla funkcjonowania organizmu związków jak np. hemoglobina.

Źródłem składników mineralnych

są przede wszystkim produkty spożywcze, woda i sól oraz suplementy diety. Zarówno niedobór jak i nadmiar makro- i mikroelementów w diecie, może mieć poważne konsekwencje w postaci chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca, cukrzyca, nowotwory, osteoporoza.

(Wpis powstał na podstawie ksiażki:"Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu" pod redakcją Jana Gawęckiego i Lecha Hryniewieckiego". Wydawnictow Naukowe PWN, 1998, 2000 r.)

 

Filtry
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl