Kwas masłowy, maślan sodu – zbawienie dla jelit. 0
Kwas masłowy, maślan sodu – zbawienie dla jelit.

Kwas masłowy, maślan sodu – zbawienie dla jelit.

Maślan sodu czyli sól sodowa kwasu masłowego to związek, który produkowany jest w jelitach, gdzie następuje również jego absorpcja i stanowi źródło energii dla kolonocytów czyli komórek nabłonka jelitowego.

Badania nad rolą i działaniem kwasu masłowego w przewodzie pokarmowym zwierząt i człowieka prowadzone są od ponad 30 lat i jego rola i właściwości, zwłaszcza dla zdrowia jelit, zostały dość dobrze poznane.

Kwas masłowy- źródła w diecie.

Kwas masłowy oczywiście nie występuje jako składnik poszczególnych produktów spożywczych, ale odpowiednia dieta wzmaga jego produkcję w jelitach. Źródłem kwasu masłowego u człowieka jest jelito grube. Wytwarzany jest dzięki niestrawionym węglowodanom, czyli takim, które unikną rozkładu w żołądku i jelicie cienkim.

Co jeść by „produkować” kwas masłowy? Najbogatszym źródłem do produkcji kwasu masłowego w jelicie grubym są składniki zawierające skrobię odporną na trawienie - otręby pszenne, owies, zboża, ryż, chleb razowy, płatki owsiane- nieprzetworzone, kasze, orzechy i warzywa – głównie rośliny strączkowe (soja, bób, groch czy fasola), marchew, kapusta, pomidor, sałata, ziemniaki,a także owoce – jeżyny, śliwki, gruszki, kiwi, pomarańcze. Wykazano także, że kwasy Omega 3- EPA i DHA również mogą prowadzić do zwiększenia liczby bakterii, które wytwarzają maślan.

Właściwości kwasu masłowego

 Kwas masłowy ma bezpośredni wpływ na florę jelitową i błonę śluzową ściany przewodu pokarmowego i pośrednio wpływa na inne narządy poza przewodem pokarmowym. Wspomaganie leczenia przewlekłych chorób przewodu pokarmowego, przebiegających ze stanem zapalnym, a ponadto:

  • Reguluje transport przez nabłonek śluzówki jelita,
  • Wpływa na zapalenie i stres oksydacyjny błony śluzowej,
  • Wzmacnia śluzówkową barierę jelitową
  • zmniejsza występowania owrzodzeń żołądka
  • Zmniejsza stężenia prozapalnych cytokin
  • Zapobiega utracie wody, chloru, sodu i potasu
  • Wpływa na hamowanie rozrostu komórek nowotworowych.

Kwas masłowy – przeciwwskazania

Kwas masłowy jest bezpieczny i wysoko tolerowany przez organizm. Nie zaobserwowano żadnych działań niepożądanych, skutków ubocznych czy też toksycznego wpływu, nawet w wysokich dawkach.

Nie mniej jednak nie zaleca się stosowania tego suplementu u kobiet w ciąży i karmiących oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej. Również osoby przyjmujące na stałe leki, powinny konsultować przyjmowanie jakichkolwiek suplementów z lekarzem lub farmaceutą.

Suplementy diety z kwasem masłowym

W suplementach diety często stosowane są kapsułki odporne na kwaśne środowisko żołądka co pozwala na uwolnienie maślanu w miejscu docelowym czyli w jelicie. Bestsellerowym maślanem w naszej ofercie są suplementy marki Biowen oraz Bicaps. Bicaps Butyric wyróżnia się tym, że w kapsułce poza maślanem jest też inulina. Natomiast BIOWEN, producent świetnego suplementu Berberine Complex+ oferuje maślan w dużej dawce- dwukrotnie wyższej niż wspomniany Bicaps, a dodatkowo w słoiczku jest 100 kapsułek co dodatkowo uatrakcyjnia ofertę. Inni producenci suplementów diety, którzy mają w ofercie maślan sodu to Aliness, Twój Cel To oraz na przykład Yango.

Bibliografia:

https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a2101/Udzial-kwasu-maslowego-w-etiopatogenezie-i-leczeniu-nieswoistych-zapalen-jelit.html

https://dietetycy.org.pl/kwas-maslowy/

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl